Lajmet e Fundit:

21:34 | Do ta provojnë edhe gjermanët!- Lajm i mirë. Përtej së majtës dhe së djathtës. Vëmendja gjermane...21:28 | Vendimi i Kushtetueses, të pranohet nga të gjithë- Vendimi i djeshëm i Gjykatës Kushtetuese , në një formë i ka hapur...21:23 | Pamjet e gjetjes së trupit të një prej pilotëve të 'Tornadove' - VIDEO- Pamjet e para të gjetjes dhe rekuperimit të trupit të një prej katër...21:14 | Istogu dominoi lojën, Feronikeli merr pikët - VIDEO- Istogu, i sapo inkuadruar në ligën superiore kosovare, duket se ende ja ka marrë...20:55 | Familjarët e dy vajzave që humbën jetën nga treni, falin gjakun - VIDEO- Një falje gjaku ka ndodhur sot në komunën e Drenasit, ku Familja Xhinofci e fali...20:42 | Mediat zvicerane: Vrasësi i shqiptarit në xhaminë e Zvicrës, një serb!- Një shqiptar rreth moshës 51 vjeçare ishte vrarë në orët e pasdites...15:09 | Emrat e të akuzuarve për krime lufte, vetëm pas themelimit të Gjykatës Speciale- Prokurori amerikan Clint Williamson i cili për tri vjet ka hetuar mbi raportin e senatorit Dick...11:04 | Lavdrim Muhaxheri ka vdekur, dëshmi me foto? (+18)- Lajmi për vrasjen e Lavdrim Muhaxherit u tha se nuk është i vërtet, mirëpo...09:37 | Nuk është mirë që Lista Serbe ta përcaktojë qeverinë e ardhshme - Ambasadori britanik në Kosovë, Ian Cliff, ka thënë se nuk do të ishte...09:34 | Shpendi po punon plogësht, të zhgënjyer me punën e tij - Kryetari i Degës së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në...09:29 | Po hetohen zyrtarët me pasuri të dyshimtë - Prokuroria Themelore e Prizrenit, këtë vit ka ngritur akuzë për deklarimin e...00:29 | Facebook ka problem, s’po bën “chat”-i- Rrjeti më i madh social në botë, Facebook, sonte fiks pas orës 24, ka probleme...00:01 | Çmimi Cineuropa për filmin “Tri dritare dhe një varje”- Çmimi i ndarë për ekipin e filmit është pranuar nga dy aktorët...23:42 | Angela Martini prezanton të dashurin e ri - Pas pushimeve të kaluara së bashku në Ibiza, modelja Angela Martini dhe...23:26 | Reus ne Real Madrid- Menaxheri i FIFA-s, Francois Gallardo ka bërë të ditur se Real Madrid ka arritur...

Shqipëria merr nesër ftesën për vend kandidat të BE-së

09.10.2012 21:13

 

 

Një ditë përpara daljes së progress-raportit mbi Shqipërinë, agjencia e lajmeve Ansa, e cila njihet për burimet e saj në Bruksel, ka paralajmëruar për rezultatin: Shqipëria merr nesër dritën jeshile.

Komisioni Europian do t’i japë zyrtarisht ftesën Shqipërisë për të qenë vend kandidat për në BE, por një “po” e kushtëzuar.

Sipas ANSA-s, Shqipëria mund të marrë statusin, por vetëm mbi bazën e një numri kushtesh që lidhen me procesin e reformave politike, që po zhvillohen në vend. Tani për tani fillimi i negociatave për anëtarësim nuk është përfshirë në propozimin e Komisionit Europian.

Kushtet që do të shoqërojnë Shqipërinë - e cila ka aplikuar për anëtarësim më 27 prill të vitit 2009 - për pjesën e rekomandimit për statusin duhen plotësuar para muajit dhjetor, kur vendet anëtare do të marrin në shqyrtim rekomandimin e Komisionit, për të vendosur nëse vendi e meriton apo jo statusin kandidat.

Ndërkohë, sipas ANSA-s, nuk ka asgjë të re tek raporti i BE-së për sa i përket Serbisë dhe sinjaleve konkrete të normalizimit të lidhjeve me Kosovën.

Për statusin, Komisioni është fokusuar në përmbushjen e prioriteteve \"të lehta\": votime ligjesh në parlament apo zgjedhja kushtetuese e Presidentit, por vendet e BE-së kanë kërkuar kujdes në zgjedhjet e vitit 2013, sundim të ligjit, luftë kundër korrupsionit, krimit dhe trafiqeve, e mbi të gjitha, pavarësi të gjyqësorit, institucioneve të pavarura dhe respektim të të drejtave të njeriut.
 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.

Na ndiqni në