Lajmet e Fundit:

15:06 | Ky eshte Pallati olimpik- Është bërë publik projektit fitues për ndërtimin e Pallatit olimpik....09:50 | VRASJA E KENNEDY: Simboli i enigmave të Amerikës - Kanë kaluar mbi 60 vjet, por ato pamje mbeten esenca e Amerikës. Më shumë se sa...09:41 | Lirimi i 200 të dënuarve, skandal i dyfishtë- Njësa për Shqyrtimin e Performancës, pas një hulumtimi të bërë...09:35 | Shala: Dështuan Maty e Del Ponte- Drejtori ekzekutiv i Kwshillit për Mbrojtjen e Drejtave dhe Lirive t Njeriut, Behxhet Shala ka...09:31 | PDK-ja me dëshmi shtesë në Kushtetuese- Partia e cila ka fituar zgjedhjet e 8 qershorit, PDK-ja është duke përgatitur...09:25 | Bechtel Enka shtyn nisjen e punimeve Prishtinë-Shkup. Pret Qeverinë e re!- Kompania e njohur turko-amerikane “Bechtel Enka” duket që ka vendosur të mos bie...09:16 | Arsyetohet Muhaxheri: Ju nuk e dini çka ka ndodhë, Zoti ju mallkoftë- Lavdrim Muhaxheri, i cili tashmë është pjesë e grupit paramilitar të...00:25 | Elvana Gjata ia vjedh këngën Britney Spears - Elvana Gjata para ca ditësh lansoi këngën e re me klip, ‘Puthe’. Por...23:24 | Rashiti: Raporti i Williamson duket tendencioz- Në një shkrim të tij, analisti Naim Rashiti ka thënë se raporti që...23:09 | Shala:S’ka bisedime me ata që vendosin kushte- Nëse qeverinë e re, ka për tu udhëhequr koalicioni LDK, AAK, NISMA. Paret e...23:00 | Për meshkujt nuk ka seks të ...- Specialistët theksojnë se sa më e lirshme të jeni gjatë një akti...22:18 | Udhëzues për seks, gjatë kohës me menstruacione- Si mund të keni marrëdhënie seksuale gjatë periudhës tuaj me menstruacione?...22:04 | Vajza, merrni shembull nga Afërdita (FOTO)- Afërdita Paçarada, missi i parë i Kosovës, vazhdon të jetë në...21:52 | A i dështoi sezoni këngëtares Adelina Berishës?- Për dallim nga shumë këngëtare tjera të estradës, si Dafina,...18:50 | Si të hiqni njollat e verës së kuqe nga rrobat- Ekzistojnë disa mënyra për heqjen e kësaj njolle e cila ju jep koke dhimbje...

Shqipëria vend kandidat për BE, por me kushte

10.10.2012 11:45

 

 

\"Komisioni Evropian rekomandon që Këshilli duhet t’i ofrojë Shqipërisë statusin e vendit kandidat, në varësi të plotësimit të masave kyçe në fushat e reformave të gjyqësorit dhe administratës publike dhe rishikimit të rregullores së parlamentit. Komisioni do t’i raportojë Këshillit sapo të arrihet progresi i duhur. Në raportin e tij, Komisioni do të marrë gjithashtu parasysh angazhimin e shfaqur nga Shqipëria për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar, përfshirë hetimet proaktive dhe ndëshkimet e këtyre rasteve\".

Kështu u shpreh të mërkurën Komisioneri i Bashkimit Europian për Zgjerimin, Stefan Fyle gjatë prezantimit të progres raportit të KE-së për Shqipërinë dhe për vendet e tjera të rajonit.

Pas raport-progresit, Komisioni do t’i raportojë vendeve anëtare për plotësimin apo jo të këtyre masave, sipas këtyre zyrtarëve, me shpresën se vendet anëtare do të reagojnë pozitivisht në muajin dhjetor ndaj këtij propozimi.

Përveç formulimit për statusin kandidat, pjesa e mbetur e 12 prioriteteve, përfshirë prioritetin pesë, mbajtjen e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, në rekomandimin e Komisionit pritet të përfshihen si kushte për çeljen e negociatave për anëtarësim.
 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.

Na ndiqni në