Kosova bëhet zyrtarisht me kodin +383

Kosova edhe zyrtarisht ka hyrë sot në listën zyrtare të shteteve dhe rajoneve gjeografike që kanë kode telefonike.

Kjo është evidentuar edhe në buletinin e Unionit ndërkombëtarë të telekomunikimeve (ITU), raporton Gazeta Express.

Ky buletin që njofton për dhënjen e kodit, është i njëjtë me tekstin e marrëveshjes që ishte arritur ndërmjet delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel.

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s'kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.