HIB Petrol, sėrish tatimpaguesi mė i madh nė Kosovė

Buxheti i vendit pėr vitin e ardhshėm i miratuar nga Qeveria do tė jetė pėr herė tė parė 2 miliardė euro. Pėr tu bėrė ky buxhet gati njė e pesta e tė hyrave janė kontribut i top dhjetė kompanive tė vendit, listė kjo e kryesuar nga kompania HIB Petrol, qė bėnė shitjen e derivateve.

Nga tė dhėnat e fundit tė Doganės se Kosovės, Kompania private HIB Petrol, me pronar Ibrahim Bucaliu, ėshtė aktualisht tatimpaguesi mė i madh nė Kosovė. HIB Petrol, ėshtė kompani e importit dhe shitjes sė karburanteve.

Kjo kompani, e themeluar nė vitin 1992. HIB Petrol e cila pėr aktivitet kryesor ka importin dhe shitjen e karburanteve, ėshtė tatimpaguesi mė i madh gjatė vitit 2016, me 60 milionė euro tė derdhura nė arkėn e shtetit tė Kosovės.

Nė bazė tė tė dhėnave tė siguruara nga Doganat e Kosovės, HIB Petrol kryeson dhjetė kompanitė mė tė fuqishme nė vend tė cilat kanė paguar miliona euro taksa gjatė vitit 2016.

Nga kėto tė dhėna del edhe njė detaj tjetėr, qė tregon se tregu i karburanteve pavarėsisht me problemeve rreth fiskalizimit, ėshtė ndėr kontribuuesit mė tė mėdhenj nė arkėn e shtetit.

Pėrveē HIB Petrol-it si taksapaguesi mė i madh nė vend, nė listėn e top dhjetė kontribuuesve janė edhe kompani tė tjera me veprimtari tė ngjashme. Lab-Oil, gjatė kėsaj periudhe i ka kontribuar buxhetit tė vendit me 38 milionė euro, duke u renditur e treta pas HIB Petrol, listė qė pasohet mė pas me kompanitė Buqaj si e treta, Ex-Fis , Prima – Tobacco, e Al Petrol.

Gjithashtu, duhet theksuar se pėr kompaninė HIB Petrol tashmė kjo ėshtė bėrė njė traditė, pasi viteve tė fundit, ajo vazhdon tė jetė nė krye tė listės sė tatimpaguesve mė tė mėdhenjtė nė vend. Kompania Hib Petrol nė vitin e kaluar po ashtu ishte shpallur tatim paguesi mė i madhe, duke dedhur nė arkėn e shtetit mbi 52 milionė euro.
 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.