4 thënie filozofike nga Bernard Shaw

George Bernard Shaw është një nga filozofët e njohur të botës nga Irlanda, i cili shprehej si dramaturg, kritik letrar e artistik, ndikimi i të cilit në teatër, kulturë dhe politikën perëndimore u zgjerua nga vitet 1880 deri në vdekjen e tij më 1950, trasnmeton gazetametro.net

Ai shkroi më shumë se gjashtëdhjetë shfaqje, duke përfshirë vepra të mëdha si Njeriu dhe Supernjeriu (1903) dhe Shën Gjoni më (1923).

1. Jeta nuk ka të bëjë më gjetjen e vetes. Jeta ka të bëjë me krijim e vetes.”

2. Suksesi nuk qëndron në mos bërjen e gabimeve asnjëherë, por në mos bërjen e gabimit të njejt dy herë”.

3. Pushteti nuk e korrupton njeriun; Budallenjtë nëse arrijnë ndonjë pozitë në pushtet, e korruptojnë pushtetin”.

4. Dashuria e parë është thjeshtë një budallallëk i vogël dhe një kuriozitet i madh.

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s'kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.