Lajmet e Fundit:

22:23 | A mund të hapet birra me letër?!- Letra pasi që të paloset mirë mund të bëhet aq e fortë sa mund ta...22:14 | “Arifhikmeti”: Lavdrim Muhaxheri nëse ti je musliman, atëherë unë s’jam- Pas fotografisë tronditëse të postuara nga vetë xhihadisti kosovarë Lavdrim...21:51 | Një vallëzim mahnitës i gjyshit të hendikepuar (VIDEO)- Në këtë video shihet një i moshuar i cili merrë pjesë në një...16:51 | Lavdrim Muhaxheri pret koka në Siri (Foto+18)- Një nder pjesëtarët kosovarë më të njohur në ISIS mbas grisjes...16:47 | 10 këshilla mbi paranë që t’i dini para se të mbushni 30 vjet- Nëse dëshironi të keni një marrëdhënie të mirë me...16:39 | Lunacek: UÇK-ja luftoi kundër Millosheviqit dhe për pavarësi- Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Ulrike Lunacek, ka thënë se...16:18 | Williamson largohet në fund të gushit – procesi zgjatë tri vjet- Prokurori Clint Williamson që po heton akuzat e Dick Martyt dhe që sot prezantoi raportin...15:46 | Prishtinë, gjendet një person i vdekur në vendin e punës- Policia ka raportuar se një person është gjetur i vdekur në vendin e tij të...15:42 | Çiljeta ka frekuentuar xhaminë në muajin e Ramazanit- Çiljeta Xhilaga, përveçse është një këngëtare dhe...15:27 | Kërcimi indian në një dasëm shqiptare (VIDEO)- Besart Kadia, moderatori i emisionit “Ora Ekonomi” në RTV “Ora News”, ka...15:18 | E tmerrshme: Ja si edukatoret i rrahin fëmijët në çerdhe (Video)- Fëmijët, të cilët ua kishin besuar edukatoreve në çerdhe,...15:06 | Përse femrat duan të bëjnë më tepër seks se meshkujt?- Thuhet se meshkujt mendojnë për seksin çdo sekondë të jetës së...14:56 | I digjet telefoni Samsung Galaxy S4 nën jastëk, përderisa po flinte (Foto-Video)- Një vajzë 13-vjeçare nga Texas u zgjua nga gjumi pasi që ndjente që diqka...14:41 | Vjen “Unë” nga Gold AG (Video)- “Unë” quhet projekti më i ri muzikor nga Gold AG.14:30 | Big Mama bëhet nuse- Nuk dimë se çfarë po ndodh me Big Mamën, po martohet apo po bën sikur,...

Në vitin 2024 e kuptojmë se a ekzistojnë alienët!?

25.12.2012 18:22

 

 

Raca e njerëzimit do mund të bjerë në kontakt me jetën e alienëve brenda 12 viteve të ardhshëm. Një prej pyetjeve kyçe të universitet “nëse ka jetë atje?”, mund të marrë përgjigje brenda vitit 2024, me ndërtimin e një radio teleskopi të madh me vlerë 1.5 miliardë euro.

Një gjë të tillë deklaron ish-ministri britanik i Mbrojtjes, Nick Pope. Ai pretendon se teleskopi i ri do t’i japë përgjigje enigmës.

Pope, i cili ka studiuar shenjat e UFO-ve për 21 vite thotë: “Do të hapja diskutim nëse do të jap një vit të saktë por ky vit mendoj se është vitit 2024, kur çdo gjë do të shkojë sipas planit për ndërtimin e teleskopit”.

Teleskopi “SKA” do të nisë të ndërtohet në vitin 2016 dhe pritet të jetë radio teleskopi më i madh në botë dhe që do t’u japë përgjigje disa pyetjeve fondamentale mbi universin tonë.

Teleskopi gjigant do të përbëhet nga mijëra receptorëve valësh që do të mbulojnë 1 900 kilometra katrorë të sipërfaqes së Tokës dhe do të vendoset në Australi. Ai do të jetë 50 herë më i ndjeshëm dhe do të vëzhgojë 10 000 mijë herë më shpejt universin se sa çdo teleskop tjetër.

\"SKA\" do të japë informacion për të zbuluar krijimin e yjeve të parë dhe të galaksive pas Big Bang-ut, rolin e forcës tërheqëse të kozmosit, natyrës së gravitetit dhe nëse ka jetë tjetër vend pasi teleskopi do të jetë në gjendje ta zbulojë këtë nëse ka jetë edhe 100 vite dritë larg.

Disa sondazhe tregojnë se afërsisht 10% e popullsisë ka parë UFO dhe afërsisht 60% e njerëzve besojnë se ne nuk jemi të vetëm në univers.
 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.

Na ndiqni në