Lajmet e Fundit:

19:36 | Instituti Arkeologjik sqaron për gjetjet e reja gjatë gërmimeve në Ulpianë- Instituti Arkeologjik i Kosovës i ka mohuar shkrimet në medie se në gërmimet...17:46 | Edhe Mourinho - VIDEO- Menaxheri i Chelseas, Jose Mourinho e pranoi sfidën e lagjes me ujë të akullt, dhe e...17:37 | Pasuria e Haradinajt rreth gjysmë milioni euro- Pasuria e Kryetarit të AAK’së, Ramush Haradinaj, e deklaruar në Agjencinë...17:27 | “Sfida e akullt” edhe në Serbi, e nis liberali Çedomir Jovanoviq - VIDEO- Liberaldemokrati serb Çedomir Jovanoviq i është nënshtruar kovës me...17:17 | Riatdhesimi i mbetjeve mortore nga Rashka mund të bëhet më 26 gusht- Në takimin e Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, të udhëhequr nga...17:11 | Deputetja super e pasur - Deputetë e rinj kanë deklaruar pasurinë e tyre në Agjencinë Kundër...17:05 | AKI: Nuk është vrarë asnjë agjent i yni në Siri- Në një reagim të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës thuhet se më...17:03 | Ilir Deda 29 mijë euro borxhe- Është bërë për herë të parë deputet i Kuvendit të...14:03 | Genc Prelvukaj në autolarje e kryen sfidën në Ice Bucket Challenge- Genc Prelvukaj nga grupi Etnon ka pranuar sfidën e ministrit Memli Krasniqi për Ice Bucket...13:54 | ​Rama: Kemi policinë më të paarsimuar në Europë- Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama thotë se Policia e shteti që ai...13:49 | Si e morri në qafë AKI-ja agjentin e saj?- Agjenti i AKI-së është ekzekutuar nga ISIS, pasi që është...10:49 | Albulena Haxhiu e VV-së: Kërkesa e PDK-së është e pabazuar- Përfaqësuesja e Vetëvendosjes në seancën dëgjimore të...10:07 | LAN: Gjykata duhet ta hedh poshtë lëndën e PDK-së- Në Gjykatën Kushtetuese, ka filluar seanca dëgjimore, ku do të ballafaqohen...09:46 | Ka vdekur aktori Ahmet Spahiu - Sot pas një sëmundje të shkurtër ka vdekur aktori Ahmet Spahiu.Aktori Spahiu ka...21:44 | Lagët edhe Afërdita Dreshaj - VIDEO- Fushatës Ice Bucket Challenge, e cila ka për mision mbledhjen e fondeve për të...

Në vitin 2024 e kuptojmë se a ekzistojnë alienët!?

25.12.2012 18:22

 

 

Raca e njerëzimit do mund të bjerë në kontakt me jetën e alienëve brenda 12 viteve të ardhshëm. Një prej pyetjeve kyçe të universitet “nëse ka jetë atje?”, mund të marrë përgjigje brenda vitit 2024, me ndërtimin e një radio teleskopi të madh me vlerë 1.5 miliardë euro.

Një gjë të tillë deklaron ish-ministri britanik i Mbrojtjes, Nick Pope. Ai pretendon se teleskopi i ri do t’i japë përgjigje enigmës.

Pope, i cili ka studiuar shenjat e UFO-ve për 21 vite thotë: “Do të hapja diskutim nëse do të jap një vit të saktë por ky vit mendoj se është vitit 2024, kur çdo gjë do të shkojë sipas planit për ndërtimin e teleskopit”.

Teleskopi “SKA” do të nisë të ndërtohet në vitin 2016 dhe pritet të jetë radio teleskopi më i madh në botë dhe që do t’u japë përgjigje disa pyetjeve fondamentale mbi universin tonë.

Teleskopi gjigant do të përbëhet nga mijëra receptorëve valësh që do të mbulojnë 1 900 kilometra katrorë të sipërfaqes së Tokës dhe do të vendoset në Australi. Ai do të jetë 50 herë më i ndjeshëm dhe do të vëzhgojë 10 000 mijë herë më shpejt universin se sa çdo teleskop tjetër.

\"SKA\" do të japë informacion për të zbuluar krijimin e yjeve të parë dhe të galaksive pas Big Bang-ut, rolin e forcës tërheqëse të kozmosit, natyrës së gravitetit dhe nëse ka jetë tjetër vend pasi teleskopi do të jetë në gjendje ta zbulojë këtë nëse ka jetë edhe 100 vite dritë larg.

Disa sondazhe tregojnë se afërsisht 10% e popullsisë ka parë UFO dhe afërsisht 60% e njerëzve besojnë se ne nuk jemi të vetëm në univers.
 

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Reporteri.net mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.

Na ndiqni në